środa, 17 maja 2017

| Kłótnie też są człowiekowi potrzebne |



               W życiu każdego człowieka nadchodzi, taki moment, gdy nie zgadza się on ze zdaniem drugiej osoby. Właśnie te różnice, wynikające z innego spojrzenia na dany temat są najczęstszą przyczyną do rozwinięcia się konfliktu, który może przerodzić się niekiedy w straszliwą kłótnie. Może ale nie musi.

Dlaczego się ze sobą kłócimy? Czy wychodzi nam to na dobre?

Wychodzę z założenia, że kłótnie są w pewnym stopniu czymś dobrym w naszym życiu. Dlaczego?  Bo to właśnie podczas kłótni dowiadujemy się, co myśli tak naprawdę ta druga osoba na pewny temat, to podczas kłótni możemy również dowiedzieć się, co komuś przeszkadza, a dzięki temu możemy naprawić swój błąd.  
To właśnie za sprawą kłótni relacje pomiędzy niektórymi ludźmi poprawiają się, ponieważ wtedy jakiejś dwie osoby będące w konflikcie starają się w jakiś sposób dojść do porozumienia, i robią wszystko żeby pomiędzy nimi było wszystko jasne i w jak najlepszym porządku.
Kilka wersów wyżej użyłem pewnego sformułowania: „ To właśnie za sprawą kłótni relacje pomiędzy niektórymi ludźmi poprawiają się…”. Używając słowa niektórymi  miałem na myśli że, w niektórych przypadkach kłótnie wcale nie poprawiają relacji pomiędzy stronami konfliktu, a wręcz przeciwnie mógłbym rzec, że nawet ją znacząco pogarszają.  Dlatego wyraz niektórymi - jest swego rodzaju kluczem w powyższym zdaniu.  Kontynuując, jak już wcześniej wspomniałem kłótnie również negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie, niekiedy wystarczy jedna poważna kłótnia, aby zakończyć na przykład długoletnią przyjaźń czy małżeństwo, a nawet dobrze funkcjonujący związek. 

Istnieją, a przynajmniej tak mi się wydaje przypadki, w których w relacji stworzonej między dwojgiem ludzi, jaka by ona nie była – kłótnie w ogóle nie mają miejsca. W co raczej trudno mi jest uwierzyć(teraz zaprzeczam sam sobie), ponieważ na świecie nie ma ideałów, i w każdego typu relacji muszą występować jakiejś kłótnie, a jeżeli nie, no to przynajmniej jakiejś drobne konflikty czy nieporozumienia. Jestem o tym w stu procentach przekonany.

Jakbym miał w skrócie podsumować tego rodzaju wpis to zrobiłbym to tak, kłótnie „stety” albo „niestety” są nieodłącznym elementem, towarzyszącym ludzkiemu życiu.  Kłótnie mogą nam pomagać, albo szkodzić, a to, jaki wpływ mają na nasze wzajemne relacje zależy w pewnym stopniu od nas samych. Jaki z tego wniosek?  Czasami warto się pokłócić, ponieważ kłótnie są ludziom potrzebne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz